Zahraniční investice v Chile během prvního čtvrtletí oproti loňsku rekordně narostly

Zahraniční investice v Chile během prvního čtvrtletí oproti loňsku rekordně narostly o 176 %

Podle aktuálních údajů, publikovaných centrální bankou v Chile, v prvním čtvrtletí roku 2020 země získala rekordních 6,477 milionů USD z přímých zahraničních investic, což představuje 176% nárůst oproti stejnému období minulého roku, kdy částka dosáhla výše 2,346 milionů USD. Jen za březen se investice vyšplhaly na částku 1,698 milionů USD.

Podle srovnatelných záznamů monitorovaných od roku 2003 se jedná o druhé nejvyšší číslo dosažené během prvního čtvrtletí v roce. Výsledek je o 47 % vyšší než průměrná výše investic za posledních pět let (4,415 milionů USD) a o 53 % vyšší než průměrná výše investic za období 2003-2020.

Šéf organizace Investment Promotion Division Ian Frederick pro média zdůraznil, že příliv přímých zahraničních investic zůstává pozitivní i přes dopady pandemie Covid-19 na světovou ekonomiku. „Uprostřed složité mezinárodní situace je jistě dobrou zprávou, že zahraniční investice v Chile stále rostou. Pro oživení ekonomiky a vznik pracovních míst budou hrát po návratu situace do normálu zásadní roli. Společnost InvestChile dělá maximum pro to, aby zahraniční společnosti mohly ve svých projektech a investičních plánech co nejdříve pokračovat.“

Nejvýznamnější položku přímých zahraničních investic v prvním čtvrtletí letošního roku tvořil kapitál dosahující výše 3,530 milionu USD, následovaný reinvestičním ziskem 1,833 milionu USD a půjčkami v hodnotě 1,114 milionu USD.

Významným českým investorem v Chile je skupina Solek, specializující se na výstavbu fotovoltaických elektráren. 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *