Původní plán byl podepsat dohodu o zavedení globální digitální daně v polovině tohoto roku

Zavedení globální digitální daně se komplikuje. Shoda na ní nemusí být ani v roce 2024

Původní plán byl podepsat dohodu o zavedení globální digitální daně v polovině tohoto roku. Jenže celý projekt nabírá zpoždění, protože země nejsou zatím schopny nalézt shodu na tom, jak by měl systém fungovat.

„Může to být na konci roku 2023 nebo na začátku roku 2024. Klíčové je mít absolutní shodu na uspořádání mezinárodního daňového systému,“ uvedl podle agentury Reuters francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Co je největší brzdou?

Největší brzdou podle něho je hledání shody hned u prvního pilíře celého systému, kterým je míra digitálního zdanění. „Nebudeme šetřit úsilím, abychom přesvědčili mezinárodní společenství a členské země OECD, aby udělaly maximum pro dosažení konsensu v nadcházejících měsících,“ dodal Le Maire po jednání ministrů financí Evropské unie v Bruselu.

Mezinárodní daňový systém

Loni v říjnu se přitom téměř 140 zemí světa dohodlo na zavedení jednotných pravidel pro mezinárodní daňový systém, díky němuž by bylo možné efektivně zdaňovat nadnárodní technologické firmy. Ty totiž mohou snadno přesídlit do daňových rájů a vyhýbat se platbě daní v zemích, kde mají většinu svého byznysu. Termín pro zavedení systému byl původně stanoven na rok 2023.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *