budovy banky, mrakodrapy, business

Zisk CPI Radovana Vítka v 1. čtvrtletí vzrostl o 243 % na 9,4 miliardy Kč

Zisk realitní společnosti CPI českého miliardáře Radovana Vítka vzrostl v prvním čtvrtletí meziročně o 243 procent na 381 milionů eur (zhruba 9,4 miliardy korun). Firma poprvé započetla i výdělky rakouské realitní skupiny Immofinanz, nad kterou letos získala kontrolu. Výsledky hospodaření zveřejnila CPI na svém webu. Upozornil na ně server E15.

„Strategické akvizice a prodeje, které skupina uskutečnila, byly úspěšné,“ uvedl ve zprávě generální ředitel CPI Martin Němeček. Společnost podle něj vnímá trvale silnou poptávku po nemovitostech. „Solidní trendy jsou i v oblasti nájemného a obsazenosti napříč našim portfoliem,“ dodal.

Akcie Immofinanz vyšly na necelých 60 miliard korun

CPI je středoevropským lídrem v realitách. Tuto pozici si zajistila právě ovládnutím Immofinanz. Koncem ledna nabídla odkup akcií Immofinanz, a to za 23 eur za jednu akcii s dividendou. Na konci února pak oznámila, že si ve firmě zajistila více než poloviční podíl. V současné době už vlastní v rakouské společnosti podíl 76,86 procenta. Celkem zaplatila CPI od začátku loňského roku za akcie Immofinanz přibližně 2,4 miliardy eur (59,3 miliardy korun).

CPI chce získat také kontrolu nad další rakouskou realitní firmou S Immo. V té k dnešnímu dni vlastní 16,1 procenta, Immofinanz pak náleží podíl 26,5 procenta. Dohromady tak Vítkova skupina kontroluje 42,6 procenta. Stanovy však omezují její hlasovací práva. CPI se chce proto dnes na valné hromadě akcionářů pokusit zrušit ustanovení, podle kterého nesmí mít žádný akcionář této rakouské firmy bez ohledu na výši svého majetkového podílu na hlasovacích právech podíl vyšší než 15 procent.

CPI si pojistila vliv v Rakousku i Německu

S Immo investuje v EU, zaměřila se na hlavní města Rakouska, Německa a regionu střední a východní Evropy. Immofinanz je významným vlastníkem kvalitních komerčních nemovitostí. Kromě Rakouska vlastní reality i v dalších středoevropských zemích, kde má silné zastoupení také CPI Property Group. Je to Německo, Česko, Polsko a Maďarsko.

CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a s jejími akciemi se obchoduje na burze ve Frankfurtu nad Mohanem. Vlastní nemovitosti v Česku, Maďarsku, Polsku, na Slovensku, v Chorvatsku, ve Švýcarsku, dále ve Francii, Rumunsku, Rusku a Británii. Vítek vlastní v CPI Property Group 87,8 procenta. Podle časopisu Forbes je jedním z devíti českých dolarových miliardářů.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *