Zlato prolomilo psychologickou hranici 2000 dolarů. A zřejmě dál poroste

Troyská unce zlata se poprvé v historii obchodovala za více než dva tisíce dolarů. Je to jen pár dní, co zlato překonalo devět let starý absolutní rekord a už vytvořilo další. Analytici se víceméně shodují, že zlatá rally bude pokračovat.

V těchto dnech a týdnech se krásně ukazuje, jak provázaná je hodnota amerického dolaru a cena zlatého slitku o hmotnosti jedné troyské unce (asi 31 gramů). Fakticky platí, že čím níže se kurs dolaru vůči ostatním hlavním světovým měnám propadne, tím více vzroste cena zlata. A kurs dolaru jde zase ruku v ruce s výnosností amerických vládních dluhopisů.

U těch desetiletých se se už reálná roční úroková míra dostala do záporného teritoria, což ze zlata činí ještě atraktivnější aktivum, od něhož investoři očekávají alespoň ochranu jejich aktiv před inflací. Kromě toho se zvětšuje také úrokový diferenciál mezi aktivy denominovanými v dolarech a eurech, a to právě v neprospěch dolaru. I to je tedy nezanedbatelný faktor, který hraje ve prospěch zlata.

Analytici se vesměs shodují, že prolomení hranice dvou tisíc dolarů za troyskou unci jen odšpuntovalo poptávku po zlatě, která nyní poroste a s ní i cena tohoto drahého kovu. Americká banka Goldman Sachs nedávno upravila cílovou cenu zlata na 2300 dolarů pro následujících dvanáct měsíců.

 

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *