Goldman Sachs věští komoditám sešup

Podle americké investiční banky by ceny komodit mohly strmě spadnout ještě předtím, než začnou účinkovat opatření čínské vlády na podporu ekonomiky, která je paralyzována epidemií koronaviru.

Příslib čínských vládních opatření ovšem na komoditní trhy zapůsobila podobně jako na trhy akciové. Došlo k mírnému oživení, ovšem zároveň výrazně vzrostlo riziko silné korekce cen směrem dolů. Přesto Goldman Sachs v horizontu dvanácti měsíců předpovídá posílení sektoru asi o deset procent.

Krátkodobě by však téměř všechny běžné komodity měly ještě zlevňovat s tím, že cenový pád bude trvat tím déle, čím déle se bude svět potýkat s epidemií choroby Covid-19. V tomto ohledu přicházejí z Číny dobré zprávy, jelikož počty nově nakažených klesají. Na straně druhé se ale zdá, že druhé ohnisko nákazy vzniklo v severní části Itálie, a tak je Evropa nervózní z toho, jak se situace bude vyvíjet.

Z momentální situace těží co do komodit především zlato, jehož cena je na nejvyšší úrovni za posledních osm let a je prakticky už na dohled historickému rekordu kolem 1900 dolarů za trojskou unci. I v tomto případě platí, že čím déle bude epidemie koronaviru trvat, tím déle budou investoři zlatu věřit coby bezpečnému přístavu pro volnou likviditu.