Deutsche Bank, banka, milionů

Deutsche Bank zaplatí 75 milionů USD za urovnání sporu s ženami z kauzy Epstein

Německý finanční ústav Deutsche Bank souhlasil, že zaplatí 75 milionů dolarů (1,6 miliardy Kč) za urovnání sporu s ženami, jež žalovaly Jeffreyho Epsteina. Skupina žen tvrdila, že banka zesnulému finančníkovi pomáhala při obchodu se sexuálním zneužíváním. Žalobu podala nejmenovaná žena, která tvrdila, že bankovní gigant dál obchodoval s Epsteinem, přestože věděl, že jeho účty se používají k financování zneužívání. Tvrdila také, že ji Epstein zneužíval a prodával svým přátelům, informuje zpravodajský web BBC.

Vyplacení odškodného desítkám žen

Žena v soudních dokumentech vystupuje anonymně jako „Jane Doeová“. Hromadnou žalobu podala loni v listopadu v New Yorku jménem svým i jménem dalších žen, které zesnulý americký finančník údajně zneužil. Žena uvedla, že Deutsche Bank „zvolila zisk místo dodržování zákona“, protože věděla, že „vydělá miliony dolarů na umožňování Epsteinova obchodování se sexem“. Žena také tvrdila, že ji Epstein sexuálně zneužíval a prodával svým přátelům po dobu přibližně 15 let, za což dostávala hotovostní platby.

Podle BBC bude částka použita k vyplacení odškodného desítkám žen. Dohoda řeší nároky v navrhované skupinové žalobě u federálního soudu na Manhattanu ze strany Epsteinových žalobců a ve středu ji potvrdili jejich právníci. Potřebuje ještě souhlas soudu.

Epstein byl klientem Deutsche Bank od roku 2013 do roku 2018. Zemřel ve vězení v srpnu 2019, když čekal na soud za obchodování se sexem. Soudní lékař v New Yorku konstatoval sebevraždu.

Banka uznává své pochybení

Deník The Wall Street Journal informoval o vyrovnání už dříve a uvedl, že banka podle lidí obeznámených s věcí pochybení odmítá. Mluvčí Deutsche Bank Dylan Riddle odmítl o dohodě diskutovat, ale odkázal na prohlášení z roku 2020, ve kterém Deutsche Bank označila za chybu, že učinila Epsteina svým klientem.

Právní firma Edwards Pottinger, která je jednou ze společností zastupujících nejmenovanou ženu, řekla BBC, že výsledek je „pravděpodobně největší urovnání obchodu se sexem zahrnující bankovní instituci v historii USA“. „Urovnání umožní desítkám přeživších Jeffreyho Epsteina, aby se konečně pokusili obnovit svou víru v náš systém s vědomím, že všichni jednotlivci a entity, kteří umožnili Epsteinovo obchodování se sexem, budou konečně pohnáni k odpovědnosti,“ dodala firma.

zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *