umělá inteligence: do čeho investovat?

Investice do akcií: Umělá inteligence

Co ještě nedávno vypadalo jako bláznivé scénáře sci-fi filmů, se pomalu, ale jistě stává realitou. Umělá inteligence stále více proniká do našich životů, aniž bychom si to příliš uvědomovali. Cílem tohoto textu není hodnotit, zda je to dobře, nebo špatně, nebo zda nás čeká budoucnost vykreslená v tetralogii Matrix, nýbrž ukázat, že byznys týkající se umělé inteligence je pozoruhodnou investiční příležitostí.

Umělá inteligence: Obsah článku

TIP: Naučte se investovat s akademií brokera InvestaGO

Samořiditelná auta, chirurgické roboty, programy pro autonomní vytváření textů pouze na základě několika málo požadavků zadaných uživatelem, ale i domácí asistenti typu Alexa nebo Siri. To všechno a ještě mnoho dalších podobných zařízení, která dokáží fungovat bez permanentní součinnosti člověka, lze zahrnout do jedné velké množiny pod označením „umělá inteligence”  neboli AI – Artificial Intelligence.

Umělou inteligenci lze chápat jako schopnost strojů napodobovat lidské schopnosti a dovednosti, jako je uvažování, učení se, plánování nebo kreativita. Umělá inteligence umožňuje technickým systémům reagovat na vjemy z jejich prostředí, řešit problémy a dosahovat určitých cílů. Zabudovaný počítač přijímá data, která byla již připravena, nebo jsou sbírána pomocí vlastních sensorů a kamer, která následně vyhodnotí a reaguje na ně. Systémy umělé inteligence jsou schopné pracovat samostatně a také měnit a přizpůsobovat své jednání na základě vyhodnocení efektů předchozích akcí.

Proč investovat do společností zaměřených na AI?

Umělá inteligence, AI, nejlepší akcie, investice do akcií
Zdroj Unsplashcom

Přestože to vše může znít až strašidelně, fakticky se nejedná o nic jiného než o jakýsi další stupeň technologické úrovně, která v konečném důsledku výrazně usnadňuje život člověku. Nejde o technologii vzniklou nahodile, za jejím vývojem stojí společnosti, jejichž cílem je svůj nový produkt zpeněžit.

A právě to je hlavní důvod, proč má smysl se o umělou inteligenci zajímat i z investorského hlediska. Na trhu existují společnosti, které vyvinuly žádoucí produkt, který má obrovský potenciál. V řadě oborů totiž může nahrazovat lidskou práci, což ekonomiku jako celek posouvá ještě více k ekonomice založené na znalostech a inovacích, a v konečném důsledku výrazně zvyšuje produktivitu výrobních faktorů. Což převedeno do řeči byznysu znamená příležitosti ke zvyšování zisku. V dnešní době bychom jen stěží hledali perspektivnější odvětví než to, které se soustředí na rozvoj umělé inteligence.

Současný rozmach umělé inteligence navíc nelze ztotožňovat s technologickou bublinou, která vznikla na trzích někdy na přelomu tisíciletí. Na rozdíl od ní je totiž u umělé inteligence prakticky pro každého představitelné její využití. A to v řadě každodenních situacích. S trochou nadsázky by se dalo říci, že poptávka po umělé inteligenci je zaručena, navíc v takřka neomezených intencích.

Kromě toho se dá úspěšně předpokládat, že o umělou inteligenci budou jevit (pokud již nejeví) zájem firmy z každého sektoru národního hospodářství. Nebude existovat odvětví, kde by AI nenašla své využití. Ať už se jedná o průmysl, obchod, cestovní ruch, ale i farmaceutický průmysl, zdravotnictví nebo sociální služby. Společnosti, které se budou zapojování umělé inteligence vyhýbat, čeká nejspíše podobný osud jako výrobce fiakrů v době, kdy už Henry Ford zaváděl pásovou výrobu ve své automobilce.

TOP 5 akciových společností specializujících se na umělou inteligenci

Jenže to neznamená, že by bylo úplně jedno, do akcií které společnosti zaměřující se na umělou inteligenci investovat. Tak jako v každém oboru i zde platí, že je zapotřebí pečlivě sledovat, které společnosti si na rozvoj umělé inteligence jen hrají, a které lze považovat za seriózní a navíc perspektivní. A možná překvapivě mezi nimi najdeme i “staré známé” navzdory možné představě, že kvalitní AI akcie musí znamenat technologický start-up, který si teprve hledá své místo na slunci. Magazín Forbes, ale i některé jiné odborné weby, považuje za top 5 akciových společností zaměřujících se na umělou inteligenci následující:

TIP: Investujte do kryptoměn s brokerem BitMarkets.com

Advanced Micro Devices (AMD)

Umělá inteligence, AI, nejlepší akcie, investice do akcií
NASDAQ AMD Zdroj Google

Ještě donedávna poměrně podceňovaný výrobce polovodičů a čipů se ocitá ve výčtu společností, které stojí za to sledovat, pokud uvažujete o investici do AI akcií. Společnost AMD zabudovává technologii umělé inteligence do svých čipů nové generace, což jí dává mimořádnou atraktivitu. AMD navíc vykázala skvělé finanční výsledky v posledních pěti letech, což se podepsalo také na růstu tržní hodnoty jejích akcií. Ty se v současnosti obchodují na newyorské burze za přibližně 95 dolarů, což je o asi 800 procent více než před pěti lety. Od začátku letošního roku akcie AMD zpevnily téměř o polovinu a řada expertů odhaduje, že letos ještě neřekly poslední slovo.

Alphabet

Umělá inteligence, AI, nejlepší akcie, investice do akcií
NASDAQ GOOGL Zdroj Google

Mateřská společnost technologického gigantu Google se ve výčtu doporučovaných AI akcií rovněž neocitá náhodou. Vedle toho, že jde o internetový vyhledávač, provozovatele řady sociálních sítí, poskytovatele cloudových služeb, Google, respektive Alphabet je jedním z lídrů v oblasti umělé inteligence. A to nejpozději od roku 2014, kdy pod svá křídla získal britský start-up DeepMind. Společnost Alphabet doslova transformovala řadu oblastní AI včetně počítačového vidění, deep learningu nebo image a speech recognition. Hovoří se rovněž o dodávkách technologií pro autonomní vozidla. Akcie společnosti Alphabet za posledních pět let zpevnily o více než 100 procent. Od začátku letošního roku pak zhodnotily asi o 17 procent a obchodují se kolem 105 dolarů za kus. Společnost Alphabet je jedna z nejhodnotnějších společností světa.

Micron Technology

Umělá inteligence, AI, nejlepší akcie, investice do akcií
NASDAQ MU Zdroj Google

Společnost Micron Technology zrovna nepatří mezi nejznámější. Přesto investice do jejích akcií stojí za zvážení. Micron Technology totiž patří mezi přední dodavatele paměťových zařízení do počítačů a dalších podobných zařízení, poskytuje služby týkající se ukládání velkých objemů dat, ale rovněž vyrábí čipy jak pro počítače, tak pro chytré telefony a podobně. Vytváří datová úložiště pro firmy z nejrůznějších oborů včetně výroby automobilů nebo zdravotnictví. Její perspektiva spočívá právě ve schopnosti ukládat a zpracovávat obrovské množství dat. Právě na datech závisí schopnosti umělé inteligence. Akcie společnosti Micron Technology za posledních pět let zpevnily jen asi o osm procent a obchodují se za cenu kolem 60 dolarů. Ještě před rokem to bylo téměř 100 dolarů, Micron Technology se stala součástí celkových výprodejů technologických akcií. To však její potenciál nijak nesnižuje.

Microsoft Corporation

Umělá inteligence, AI, nejlepší akcie, investice do akcií
NASDAQ MSFT Zdroj Google

Společnost Microsoft není třeba dlouze představovat. Jedná se o jednu z nejúspěšnějších společností, které v oblasti informačních a komunikačních technologií vůbec vznikly. Do našeho výčtu jsme ji ale zařadili hlavně kvůli její nedávné několikamiliardové investici do společnosti OpenAI.

Společnost OpenAI má mimo jiné “na svědomí” poměrně dobře známý nástroj pro generování textů prakticky na libovolné téma. Jedná se o ChatGPT, software, který na základě několika málo vstupních klíčových slov dokáže vytvořit text, který v řadě případů působí autenticky. Někdy až příliš, a tak se pomalu vytrácí schopnost čtenářů rozlišit, jaký text je opravdový – vytvoření člověkem, a za kterým naopak stojí mimořádně inteligentní, ale současně také umělý generátor textů. Akcie Microsoftu se momentálně obchodují mírně nad 270 dolary. Za posledních pět let se jejich hodnota zvýšila téměř o 215 procent. Od začátku letošního roku akcie Microsoftu připsaly něco přes 14 procent.

NVIDIA Corporation

Umělá inteligence, AI, nejlepší akcie, investice do akcií
NASDAQ NVDA Zdroj Google

Společnost NVIDIA má jistě řada z vás spojenu s vývojem a produkcí počítačových grafických karet. Správně. Ale to není vše. NVIDIA se zaměřuje také právě na vývoj umělé inteligence, když například dodává grafické čipy a další programové vybavení pro samořiditelná vozidla. Akcie společnosti NVIDIA se za posledních pět let zhodnotily asi o 350 procent. Od začátku letošního roku vzrostla tržní cena akcií této společnosti o více než 80 procent, když se obchodují za cenu kolem 260 dolarů.

Jak investovat do umělé inteligence

Pravděpodobně nejjednodušší cestou k investici do umělé inteligence je pořízení akcií konkrétních společností, které se na AI zaměřují. Pokud se pro takovou možnost rozhodnete, mějte stále na paměti, že se jedná o akcie. A akcie jak známo představují jedno z nejrizikovějších aktiv vůbec. Proto je zapotřebí neustále sledovat aktuálně dění na trzích, abyste v nejhorším mohli z akcií, do nichž jste investovali, včas vystoupit.

Pokud nechcete dennodenně sledovat vývoj akciového trhu, respektive akcií konkrétních společností, nabízí se možnost investice prostřednictvím fondů, které se akciemi firem zaměřených na umělou inteligenci zabývají. Výhodou takových fondů může být určitá diverzifikace akciového portfolia, kdy fondy investují do většího počtu druhů akcií. To přece jen do určité míry riziko zmírní.

V neposlední řadě můžete zkusit investici do start-upů zaměřených na umělou inteligenci. Zde se však jedná o velmi rizikovou investici, protože start-up je začínající, a tedy nezavedená a neprověřená firma. Nicméně zkusit štěstí lze, postupujte ovšem s mimořádnou opatrností a neinvestujte do podobných společností příliš velkou část vašich úspor nebo peněz, které vám zbydou z výplaty.

Čtěte také: Návod, jak investovat na burze

Investice do akcií umělé inteligence – na co si dát pozor

Umělá inteligence, AI, nejlepší akcie, investice do akcií
Zdroj Unsplashcom

Jak už bylo několikrát řečeno, umělá inteligence představuje obrovský potenciál. A to nejen z pohledu investora, ale i celé ekonomiky. Dá se proto očekávat, že akcie firem, které se AI zabývají, budou mít nejspíše tendenci růst.

Ale pozor, i zde platí zásada mimořádné opatrnosti, protože není všechno zlato, co se třpytí. Investujte do akcií společností, které za sebou mají alespoň nějakou historii. Rozhodně není chybou pořídit akcie technologických gigantů jako Microsoft, Alphabet nebo AMD. Technologicky špičková společnost totiž nemusí vždy znamenat společnost nově vzniklou a malou.

Při investování do akcií firem zaměřených na AI se lze řídit pravidly, která jsou uznávána v případě investic do akcií obecně. Tedy přikupvat postupně v několika balíčcích, což je vždy lepší, než se snažit odhadnout cenu akcie na jejím minimu. Stejně tak byste si měli rozmyslet, co od takové investice čekáte. Zda především výplatu zajímavé dividendy, nebo zvýšení hodnoty dané akcie a její následný prodej se ziskem. V každém případě diverzifikujte, diverzifikujte a opět diverzifikujte.

Článek je dostupný i v dalších jazycích. Anglickou verzi naleznete zde. Slovenská verze je k dispozici na webu trade-info.sk.