Trump chce dovozní cla ponechat, aby si zajistil poslušnost Číny

Jednání o obchodní smlouvě s Čínou pokračuje dobře, řekl dnes americký prezident Donald Trump. Americká dovozní cla na čínské zboží hlava Spojených států nicméně prozatím rušit nehodlá, aby Čína „poslouchala“.

Příští týden se do Pekingu chystají přijet k novému kolu obchodních rozhovorů američtí vyjednavači, aby podle Trumpa „dohodu popohnali“. Informují o tom agentury Reuters a AP.

Na dotaz o rušení dovozních cel americký prezident odvětil: „Nebavíme se o jejich rušení. Bavíme se o tom, že je necháme delší dobu v platnosti, abychom si zajistili, že až uzavřeme dohodu, bude ji Čína dodržovat.“ Podrobnosti Trump nesdělil.

Zástupce Bílého domu v úterý uvedl, že příští týden do Číny přicestuje americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer a ministr financí Steven Mnuchin. Jednat by měli s čínským vicepremiérem Liou Che.

Spojené státy a Čína spolu po velkou část loňského roku vedly obchodní spor, v jehož rámci na sebe vzájemně uvalovaly cla. To narušilo výměnu zboží mezi oběma největšími ekonomikami světa a vyvolalo obavy ohledně vývoje globálního hospodářství.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *