Inflace v eurozóně v dubnu zrychlila na 1,7 procenta

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v dubnu zrychlilo na 1,7 procenta z březnových 1,4 procenta. Vyplývá to z rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Nejvíce rostly ceny energií, výrazně pak zrychlil růst cen služeb.

Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, se zvýšila na 1,3 procenta z březnových 1,1 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace činila 1,2 procenta.

Ceny energií v dubnu stouply o 5,4 procenta, jejich růst proti březnu zrychlil o 0,1 procentního bodu. Ceny potravin, alkoholu a tabáku stouply o 1,5 procenta po březnovém zvýšení o 1,8 procenta. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, pak vzrostly o 1,9 procenta, v předchozím měsíci se zvýšily o 1,1 procenta. Neenergetické průmyslové zboží zdražilo o 0,2 procenta.

Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní statistický úřad 17. května.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami. Loni v prosinci ukončila program nákupů dluhopisů. V poslední době se hovoří o tom, že by ECB mohla podpořit ekonomiku i prostřednictvím nové nabídky levných úvěrů pro komerční banky.

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *