Ropa zdražuje, OPEC by mohl pokračovat v omezování těžby

Ceny ropy se dnes vyšplhaly na několikatýdenní maxima. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) totiž o víkendu signalizovala, že by mohla pokračovat v omezování dodávek suroviny na trh i ve druhé polovině roku. Ceny ropy tlačí vzhůru rovněž eskalace napětí na Blízkém východě.

Cena severomořské ropy Brent se dnes vyšplhala až na 73,40 dolaru za barel, tedy na nejvyšší úroveň od 26. dubna. Později však o část zisků přišla a kolem 10:45 SELČ si připisovala 0,5 procenta na 72,60 USD. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu vykazovala nárůst o 0,6 procenta na 63,11 dolaru za barel. Předtím vystoupila až na 63,81 USD, nejvýše od 1. května.

Saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih v neděli uvedl, že kartel OPEC a jeho spojenci se shodují na potřebě zajistit pokles zásob ropy. Dodal, že na nedělní schůzce společného monitorovacího výboru se diskutovalo zejména o možnosti prodloužení dohody o omezení dodávek na trh. Tato dohoda byla sjednána na šest měsíců a v platnost vstoupila začátkem letošního ledna.

Americký prezident Donald Trump o víkendu na twitteru pohrozil Íránu zničením. Zvýšil tak obavy z možného ozbrojeného konfliktu v době stoupajícího napětí mezi Washingtonem a Teheránem.

Zdroj:ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *