Francie zatím nechce ratifikovat smlouvu mezi EU a Mercosurem

Paříž 2. července (ČTK) – Francie zatím není připravena ratifikovat smlouvu o volném obchodu mezi Evropskou unií a jihoamerickým obchodním blokem Mercosur. Podle agentury AFP to dnes uvedla mluvčí francouzské vlády Sibeth Ndiayeová. Paříž podle ní požaduje další garance, například pro amazonské deštné pralesy nebo pro francouzské chovatele hovězího dobytka.

„Francie v současnosti není připravena smlouvu ratifikovat,“ řekla mluvčí francouzskému rozhlasu. „Budeme ji muset podrobně prostudovat a na základě těchto podrobností se rozhodneme,“ dodala.

Uzavření dohody, která by měla vytvořit největší zónu volného obchodu na světě, v sobotu přivítal francouzský prezident Emmanuel Macron. O dohodě, která se dojednávala skoro 20 let, v pátek na twitteru informoval předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker. Mercosur tvoří Argentina, Brazílie, Paraguay a Uruguay.

Že Francie smlouvu ratifikuje, jen pokud bude Brazílie plnit své závazky, zvláště v oblasti boje proti odlesňování Amazonie, řekl francouzské rozhlasové stanici Europe 1 i francouzský ministr životního prostředí François de Rugy. Dodal, že budoucí Evropská komise a především nová většina v Evropském parlamentu (EP) budou smlouvu muset podrobně rozebrat, než ji schválí.

Dohodnutý text nyní bude podle agentury AFP převeden do právnického jazyka, což může trvat několik měsíců. Pak o něm bude hlasovat Evropská rada a schválit jej musí jednomyslně. EU pak dokument podepíše oficiálně a pokud jej následně schválí EP, začne dohoda prozatímně platit. Její text ale ještě bude muset projít schvalováním v jednotlivých členských státech, tedy převážně prostřednictvím národních parlamentů.

ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *