Summit G7 kvůli sporu o obchod bude asi bez závěrečného komuniké

Paříž 20. srpna (ČTK) – Summit skupiny sedmi největších ekonomik světa G7, který se uskuteční ve Francii na konci tohoto týdne, bude zřejmě bez společného závěrečného prohlášení. Důvodem jsou neshody mezi jednotlivými zeměmi ohledně obchodu. Bude to poprvé, kdy summit G7 skončí bez vydání závěrečného komuniké od roku 1975, kdy se tato setkání začala konat. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele japonské vlády. Už loni ale prezident USA Donald Trump schůzku opustil předčasně a stáhl svou podporu beztak velmi opatrně formulovaného usnesení.

Summit v atlantickém letovisku Biarritz se uskuteční od 24. do 26. srpna. Přichází v době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou a nestabilní finanční trhy zvyšují tlak na politiky, aby posílili své snahy na odvrácení globální recese.

Skutečnost, že summit bude zřejmě bez společného prohlášení, ukazuje na spory, které mezi vyspělými ekonomikami vytvořila obchodní politika Donalda Trumpa, kterou prezident nazývá Amerika na prvním místě. Podle úředníka není pochyb o tom, že G7 bude jednat o dopadech obchodního napětí na globální ekonomiku.

Nalezení společného názoru na výročním summitu je čím dál obtížnější kvůli Spojeným státům, které izolují díky svému přístupu k obchodním sporům a ochraně životního prostředí. Loni Trump ukázal na nejednotnost G7, když opustil summit dříve a vyvlékl se ze společného prohlášení.

Trump se již dříve vyjádřil, že dává přednost dvoustranným obchodním dohodám před mnohostrannými dohodami a vede obchodní válku s Čínou. Stáhl také USA z pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Francie, která letos předsedá G7, usiluje o pokrok v debatě o univerzálním zdanění digitálních gigantů. Představitelé zemí však zřejmě nedospějí na summitu k průlomu v této oblasti, dodal úředník.

Skupina G7 zahrnuje Kanadu, Francii, Německo, Itálii, Japonsko, Británii a Spojené státy, které jsou podle Mezinárodního měnového fondu největšími rozvinutými ekonomikami světa. Na globálním bohatství se podílejí 58 procenty a na celosvětovém hrubém domácím produktu 46 procenty. Summitů G7 se účastní také zástupci Evropské unie.

 

Zdroj: ČTK

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *