Státy EU budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka

Státy Evropské unie budou koordinovat omezení vývozu zbraní do Turecka. Reagují tak na současnou vojenskou operaci, kterou Ankara provádí v Sýrii. Shodli se na tom dnes ministři zahraničí členských zemí EU, kteří ponechali rozhodnutí o konkrétních krocích na jednotlivých státech. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček novinářům řekl, že vládě navrhne, aby se Česká republika ke zbrojnímu embargu připojila.

Turecko minulou středu zahájilo intervenci na severovýchodě Sýrie, na což některé státy včetně Německa či Francie reagovaly zastavením dodávek zbraní. Návrh na celounijní embargo dnes měli na stole unijní ministři v Lucemburku, kteří se nakonec shodli, že země budou koordinovat kroky k omezení vývozu.

„Já budu panu premiérovi navrhovat, abychom k tomu přistoupili a stejně jako další členské státy podnikli jasná opatření,“  řekl českým novinářům po jednání Petříček. Konečné rozhodnutí bude podle něj na vládě, která by měla rozhodnout „přinejmenším o pozastavení některých licenčních řízení“.

Zástupci vlád dnes vojenskou operaci Ankary odsoudili, na druhé straně však zdůraznili, že s Tureckem coby členskou zemí NATO chtějí nadále vést dialog. Jeho obnovení však podmínili ukončením intervence v Sýrii.

Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit syrskou oblast u tureckých hranic od teroristů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan rovněž pohrozil, že bude-li EU situaci popisovat jako invazi, může Turecko otevřít dveře uprchlíkům a nechat je odejít do Evropy.

Unijní země se obávají, že zhoršení humanitární situace v Sýrii může vyhnat z domovů další stovky tisíc lidí, kteří se přes Turecko budou pokoušet dostat do Evropy. Ministři, jejichž jednání byl přítomen zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen, se shodli na tom, že EU je nadále připravena pomáhat v řešení humanitárních potřeb obyvatel Sýrie.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *