EU o rok prodloužila zbrojní embargo vůči Bělorusku

 Evropská unie prodloužila o rok, do 28. února 2020, embargo, které do Běloruska zakazuje vyvážet zbraně a další vybavení použitelné k represím vůči obyvatelstvu. V tiskové zprávě o tom dnes informovala Rada EU.

Brusel 25. února (zpravodaj ČTK) -Prodlouženo o rok bylo také zmrazení majetku v Evropě a zákaz vstupu do unie pro čtyři osoby, které jsou spojované s dosud nevyjasněným zmizením dvou opozičních politiků, novináře a podnikatele v letech 1999 a 2000.

Omezující kroky vůči Bělorusku byly poprvé zavedeny v roce 2004 právě v reakci na zmizení uvedených čtyř lidí. Později byly přijaty další sankce vůči osobám zapojeným do porušování volebních standardů a mezinárodního práva v oblasti lidských práv a do zásahů proti občanské společnosti a opozici.
V únoru 2016 státy EU zrušily sankce vůči 170 lidem a čtyřem firmám. V platnosti ponechaly sankce v podobě, která byla nyní prodloužena.

Zbrojní embargo bylo zavedeno v roce 2011.

Státy dnes také prodloužily platnost výjimky, která umožňuje vývoz biatlonového vybavení a omezeného počtu sportovních pušek a sportovních pistolí, ovšem vždy po předchozím povolení.

3 komentáře

Leave a Reply

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *