Interfax: Rusko jedná s Tureckem o další dodávce S-400

Moskva jedná s Ankarou o další dodávce systému protiraketové obrany S-400. Agentuře Interfax to dnes řekl šéf státní vývozní firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev. Dvě dodávky vyspělého systému protivzdušné obrany už letos turecká armáda z Ruska dostala, po zprovoznění techniky a výcviku obsluhy mají být zbraně operativní v dubnu příštího roku.

Turecká vláda podepsala kontrakt na ruský protiraketový systém S-400 v hodnotě 2,5 miliardy dolarů (asi 57 miliard Kč) v prosinci 2017. Spojené státy a NATO, jehož členem je i Turecko, nákup tvrdě kritizovaly. Ruské rakety země-vzduch jsou podle nich pro západní armády ohrožením a se zbraňovými systémy Severoatlantické aliance nejsou kompatibilní.

Z informace Interfaxu vyplývá, že jednání o další dodávce už pokročila. Rozhovory se týkají způsobu financování a termínu dodávek, téměř u konce je podle Michejeva i diskuse o možné lokalizaci výroby, tedy o přenesení výroby části komponentů do Turecka. Už v červnu Kreml oznámil, že kontrakt z roku 2017 předpokládá i částečné předání technologických postupů turecké straně.

Rakety S-400 Triumf vyrábí ruská zbrojovka Almaz-Antej. Jsou určeny k obraně proti strategickému a taktickému letectvu protivníka, proti útoku balistických raket a nadzvukových bojových prostředků. Systém je podle výrobce schopen zasahovat cíle ve vzdálenosti do 400 kilometrů a ve výši několika metrů až několika desítek kilometrů.

Západní experti srovnávají účinnost raket S-400 s americkým protiraketovým systémem Patriot, který Washington původně Ankaře nabízel. Jednání podle tureckých médií ztroskotalo hlavně na tom, že Pentagon odmítal přenést část výrobního procesu do Turecka.

 

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *