Beijing

Čína a Francie při návštěvě Macrona podepsaly smlouvy za miliardy

Čína a Francie při nynější návštěvě francouzského prezidenta Emmanuela Macrona podepsaly v Pekingu kontrakty za 15 miliard dolarů (345 miliard korun). Čínský prezident Si Ťin-pching Macronovu návštěvu charakterizoval jako vzpruhu pro mnohostrannost v mezinárodních hospodářských vztazích a pro volný obchod.

Prezident Si prohlásil, že on i Macron dávají světu najevo svou „pevnou podporu multilateralismu a volnému obchodu i spolupráci při budování otevřených ekonomik“. Prezidenti obou zemí se dnes sešli v pekingském Paláci lidu.

Agentura Reuters připomněla, že cesta hlavy francouzského státu do Číny byla načasována tak, aby pomohla uvolnit napětí, které dusí globální obchod vlivem současné americko-čínské obchodní války.

Podle Macrona musí Čína a Evropská unie spolupracovat na řešení velkých problémů ve „stále více a více narušeném světě“.

„Prioritou je rozvíjet přístup na trh a partnerství mezi našimi podniky,“ řekl Macron, který dnes svůj třídenní pobyt v Číně ukončí.

Zástupce čínské vlády dnes oznámil, že obě země nově podepsaly kontrakty za miliardy dolarů. Týkají se aeronautiky, energetiky i zemědělství. Jeden z nich také umožňuje 20 francouzským podnikům vyvážet drůbež a také hovězí a vepřové maso do Číny.

V době jednání obou prezidentů bylo rovněž oznámeno, že do 31. ledna 2020 by měla být podepsána konečná dohoda o výstavbě továrny na zpracování použitého jaderného paliva v Číně.

Zdroj: ČTK