Deficit zahraničního obchodu USA je nejnižší za více než tři roky

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu díky poklesu dovozu snížil o 8,2 procenta na 43,1 miliardy dolarů (976 miliard Kč). Je tak nejníže od října 2016, tedy od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta. Deficit klesl třetí měsíc po sobě a byl nejnižší za více než tři roky, uvedlo dnes americké ministerstvo obchodu. Trumpova protekcionistická politika se tak jeví jako úspěšná.

Listopadový pokles je nejprudší od ledna. Zásluhu má na tom snížení dovozu o jedno procento. Do USA se dovezlo především méně počítačů a spotřebního zboží typu mobilních telefonů. Vývoz o 0,7 procenta vzrostl, země exportovala více spotřebního a investičního zboží, například vybavení pro těžbu na ropných polích.

Vysoký schodek zahraničního obchodu mají USA i nadále s Čínou, díky zavádění cel se ale tato hodnota snižuje. V listopadu činil deficit 26,4 miliardy dolarů z 31,3 miliardy USD v říjnu. Nižší byl i rozdíl mezi vývozem a dovozem s Evropskou unií, mírně se naopak prohloubil deficit zahraničního obchodu s Japonskem.

Schodek zahraničního obchodu USA by tak mohl vykázat první celoroční pokles od roku 2013. Údaje za prosince mají být zveřejněny 5. února.

Obchodní deficit vzniká, když země dováží více zboží, než kolik ho exportuje. V případě USA je to chronický stav, protože země trvale spotřebovává více, než sama vyprodukuje.

 

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *