Ekonomika EU na konci roku vzrostla víc, než se čekalo

Ekonomika Evropské unie ve čtvrtém čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,2 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat, data už nezahrnují Británii. Je to lepší výsledek, než uváděl první rychlý odhad, podle něhož růst činil pouze 0,1 procenta. I tak je ale růst pomalejší než ve třetím čtvrtletí, kdy činil 0,4 procenta.

Hospodářský růst zemí eurozóny pak ve čtvrtletí zpomalil na 0,1 z 0,3 procenta v předchozích třech měsících, potvrdili statistici.

V meziročním srovnání eurozóna vzrostla o jedno procento a celá unie o 1,2 procenta. Ve třetím čtvrtletí činil meziroční růst 1,3 procenta v eurozóně a 1,6 procenta v celé EU.

Za celý rok zpomalil růst ekonomiky eurozóny na 1,2 procenta z 1,9 procenta o rok dříve. Ekonomika celé EU zpomalila na 1,5 z 2,1 procenta v roce 2018.

K výsledku za čtvrté čtvrtletí výrazně přispěl pokles výkonu druhé a třetí největší ekonomiky eurozóny, tedy Francie, respektive Itálie. Zatímco Francie vykázala v posledních třech měsících roku pokles o 0,1 procenta, Itálie o 0,3 procenta. Největší ekonomika eurozóny, tedy Německo, v posledním kvartálu stagnovala.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *