Akcie v USA obnovily pokles kvůli rostoucím obavám z koronaviru

Americké akcie dnes obnovily pokles, rostoucí obavy z negativních dopadů koronaviru na podnikatelský sektor ve Spojených státech totiž převážily nad optimismem ohledně stimulačních opatření. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes klesl o 6,30 procenta na 19.898,92 bodu. Přišel tak již o téměř všechny zisky, které si připsal od inaugurace prezidenta Donalda Trumpa v roce 2017.

Širší index S&P 500 dnes klesl o 5,18 procenta na 2398,10 bodu. Index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 4,70 procenta na 6989,84 bodu.

Den před Trumpovou inaugurací v lednu 2017 uzavřel Dow Jonesův index na 19.732,40 bodu. Během dnešního obchodování index sestoupil až pod 19.000 bodů, později však velkou část ztrát smazal.

V úterý americké akcie posilovaly díky nadějím, že stimulační opatření pomohou kompenzovat negativní hospodářské dopady pandemie způsobené novým koronavirem. Trump slíbil, že podpoří ekonomiku balíkem opatření v objemu až bilion dolarů (zhruba 25 bilionů Kč). Nová opatření představila rovněž americká centrální banka (Fed).

Na trhu panuje nejistota ohledně rozsahu hospodářských škod způsobených koronavirem.

Máme tady skutečně bezprecedentní situaci,uvedli ekonomové Deutsche Bank. Předpověděli také, že globální ekonomika se v prvním pololetí dostane do recese. Zároveň předpokládají, že se následně dostaví relativně rychlé oživení.

Americký dolar se dnes vyšplhal až na tříleté maximum vůči koši měn, protože podniky a investoři jej v době obav z koronaviru vnímají jako bezpečné útočiště. Euro kolem 21:30 SEČ vůči dolaru ztrácelo zhruba 0,8 procenta na 1,0910 USD.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval ve stejnou dobu nárůst o 1,3 procenta na zhruba 100,9 bodu.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *