Prodej aut v Číně v březnu klesl o 43 procent, výhled je nejistý

Prodej aut v Číně v březnu klesl v meziročním přepočtu o 43,3 procenta na 1,43 milionu. Proti předchozímu měsíci je to sice mírnější pokles, pandemie způsobená šířením koronaviru ale zastiňuje výhled. Oznámil to dnes Čínský svaz výrobců automobilů (CAAM). Čína je největším automobilovým trhem na světě, prodej aut už se tam ale vinou přetrvávajícího poklesu poptávky snižuje skoro dva roky.

V únoru prodej aut klesl o 79 procent. Nákaza novým koronavirem se začala od konce loňského roku do světa šířit právě z Číny, která největší potíže zažila v únoru.

Počet aut na alternativní pohon, v Číně označovaných NEV, se už devátým měsícem snížil a v březnu dosáhl 53.000. Kategorie NEV zahrnuje elektrická a hybridní auta a vozy s vodíkovým pohonem. Sdružení ale upozorňuje, že v tomto počtu nejsou zahrnuty vozy americké společnosti Tesla.

Čínský automobilový trh, který se kvůli slabé poptávce potýká s problémy a s poklesem odbytu už 21 měsíců, pocítil dopady pandemie obzvlášť tvrdě. Na onemocnění covid-19, které koronavirus způsobuje, zemřelo v Číně více než 3300 lidí.

Sdružení CAAM v březnu odhadovalo, že prodej aut v Číně v prvním pololetí klesne o více než deset procent a za celý rok asi o pět procent, pokud se šíření nákazy podaří do dubna dostat pod kontrolu. Loni se prodej aut snížil o 8,2 procenta, částečně kvůli přísnějším emisním požadavkům, z části kvůli napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *