vakcína, dolar

Akcie v USA po zpochybnění vakcíny oslabily, euro vzrostlo

Akcie ve Spojených státech včera pozdě odpoledne smazaly zisky způsobené hospodářskými výsledky některých maloobchodních firem a uzavřely se ztrátou. Investoři se zaměřili na zprávu, která zpochybňuje výsledky nedávné studie z počátečního testování vakcíny na covid-19.

Index Dow Jones klesl o 390,51 bodu, tedy 1,59 procenta, na 24.206,86 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 se snížil o 30,97 bodu, čili 1,05 procenta, na 2922,94 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 49,72 bodu, neboli 0,54 procenta, na 9185,10 bodu.

Zpravodajský server STAT zaměřený na zpravodajství ze zdravotnictví zpochybnil platnost výsledků testů experimentální vakcíny společnosti Moderna, které byly oznámené v pondělí. Akcie Moderny v reakci na zprávu klesy o zhruba deset procent.

„Trh se nyní zajímá o zprávy ze zdravotnictví mnohem více než o ekonomické údaje,“ uvedl stratég National Securities Art Hogan.

Akcie maloobchodní společnosti Walmart posílily. Čtvrtletní zisk i výnosy firmy překonaly očekávání, protože jí prudce vzrostly tržby z internetového prodeje, jak se spotřebitelé snažili zásobit základním zbožím kvůli omezení vycházení. Lepší tržby v obchodech otevřených nejméně rok pomohly také k ziskům akcií firmy Advance Auto Parts.

Fiskální a měnové stimuly za biliony dolarů pomohly indexu S&P 500 oživit z jeho minima z 23. března o téměř 35 procent, i když stále zůstává téměř 13 procent pod svým rekordem z 19. února. Tento měsíc růst indexu zpomalil kvůli nejistotě, kdy se podaří zastavit šíření koronaviru a firmy budou moci obnovit provoz, a také kvůli zvyšování napětí mezi USA a Čínou, dokud krize neskončí, napsala agentura Reuters.

Euro včera na devizových trzích zpevnilo. K růstu mu pomohl zejména pondělní návrh Německa a Francie zřídit fond, který by poskytoval podporu zemím a sektorům nejvíce zasaženým dopady pandemie.

Euro vůči dolaru posílilo o 0,1 procenta na 1,0927 USD a k jenu o 0,5 procenta na 117,70 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,1 procenta na 99,54 bodu. Dolar vůči jenu stoupl o 0,4 procenta na 107,72 JPY.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *