Globální ekonomika propadne skoro o pět procent, předpovídá Mezinárodní měnový fond

Globální ekonomika propadne skoro o pět procent, předpovídá Mezinárodní měnový fond

Podle aktualizovaného globálního hospodářského výhledu bude letošní propad světového HDP skoro o dva procentní body hlubší, než se zdálo ještě v dubnu. Největší pokles výkonnosti čeká podle Mezinárodního měnového fondu eurozónu.

Ekonomika zemí platících eurem má podle MMF letos klesnout asi o desetinu. Druhým nejhůře postiženým regionem má být Latinská Amerika, která oslabí o 9,4 procenta, a třetí Spojené státy ztratí osm procent své ekonomiky. Nejlépe se s krizí vypořádají státy patřící mezi asijské rozvíjející se ekonomiky v čele s Čínou. Hospodářství těchto zemí letos klesne jen o necelé procento a už příští rok ho čeká růst o více než sedm procent.

Eurozóna by měla zpevnit o šest procent, USA pak o 4,5 procenta. Globální ekonomika by pak v roce 2021 měla přidat 5,4 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu bude vývoj záviset na tom, jak se země vypořádají s doznívající koronavirovou pandemií, nebo na tom, zda přijde druhá vlna a v jaké síle. Platí ovšem, že čím větší propad ekonomiky letos zaznamenají, tím rychleji by mohly vystřelit k obnově příští rok. V neposlední řadě bude také záležet na tom, jak rychle se vládní podpůrné programy přetaví do reálné ekonomiky a začnou ji skutečně žádoucím směrem ovlivňovat.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *