Ocelárna

Světová produkce oceli v květnu klesla. Výjimkou je Čína

Globální výroba oceli v květnu klesla skoro o devět procent. Na vině byla pandemie koronaviru, jejíž ohnisko se přesunulo z nejlidnatější země světa do USA a Latinské Ameriky. Čína naopak květnovou produkci meziročně zvýšila.

Na celém světě bylo v květnu vyrobeno bezmála 150 milionů tun oceli, což je o 8,7 procenta méně než před rokem. Na vině je podle Světové asociace oceli pandemie koronaviru, jejíž ohnisko se přesunulo z Číny do zbytku světa, zejména pak do USA nebo Brazílie. Čínská výroba oceli se v květnu naopak meziročně zvýšila o více než čtyři procenta na 92,3 milionů tun. Do tohoto výsledku se promítlo, že Čína již ve velké míře rozvolnila protiepidemická opatření a ocelárny začaly obnovovat svůj provoz.

Naproti tomu Spojené státy zaznamenaly meziroční pokles výroby oceli o 36,6 procenta, Japonsko o necelých 32 procent a Evropská unie o více než čtvrtinu. Pro Japonsko šlo zároveň o největší meziměsíční propad od června 2009. Největší meziroční pokles produkce oceli zaznamenala Indie, a to o 39,1 procenta. Světová asociace oceli podle nejnovějšího odhadu předpokládá pokles globální poptávky v tomto roce o 6,4 procenta. Příští rok by mělo naopak dojít k poměrně silnému růstu.