dolar

Půjdou úrokové sazby v USA do záporných hodnot?

Členové vedení Federálního rezervního systému se shodli, že o případném zavedení záporných úrokových sazeb je nutné trh dopředu jasně informovat. Podle Jeoreme Powella by mělo jasně zaznít, za jakých okolností připadá tento krok v úvahu.

Do rozhodování Federálního rezervního systému by mělo být vneseno více transparentnosti, aby ekonomické subjekty mohly lépe tvořit svá očekávání související právě s politikou americké centrální banky. Zejména by pak Fed měl dát dopředu jasně najevo, za jakých okolností jsou členové jeho vedení připraveni snížit úrokové sazby do záporného teritoria. Shodla se na to rada guvernérů amerického Fedu.

Na posledním zasedání Výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC) při americkém Fedu byly sazby ponechány beze změny, a to v rozmezí 0 až 0,25 procenta. Podle projekce Fedu by na této úrovni mohly setrvat až do roku 2023. Transparentní a předvídatelná měnová politika je důležitá pro úspěšné fungování centrálních bank. Ty by měly mimo jiné v ekonomice spoluvytvářet stabilní prostředí, které je jedním z klíčových faktorů pro podnikání. Pokud by tedy měly úrokové sazby klesnout pod nulu, je na to třeba trh dopředu připravit, shodli se členové vedení Fedu.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *