Čínská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu

Čínská centrální banka dnes už podruhé v letošním roce snížila svou základní úrokovou sazbu, aby podpořila domácí ekonomiku. Ta se nyní potýká s negativními důsledky koronaviru. Roční primární úvěrová sazba (LPR), od níž se odvíjejí úrokové sazby, za které komerční banky poskytují úvěry domácnostem a podnikům, klesne na 3,85 z dosavadních 4,05 procenta. Uvedla to agentura Reuters.

Snížení základní úrokové sazby se očekávalo, neboť centrální banka už minulý týden snížila roční úrokovou sazbu u půjček pro finanční instituce na 2,95 z 3,15 procenta.

Představitelé čínské Národní rozvojové a reformní komise (NDRC) dnes uvedli, že Peking má v rámci své hospodářské politiky velký prostor pro boj s negativními dopady koronaviru na ekonomiku.

Pozornost se soustředí na proaktivnější rozpočtovou politiku a na flexibilnější a přiměřenější měnovou politiku,citovala agentura Reuters jednoho z představitelů.

Čínský statistický úřad v pátek oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) Číny se v prvním čtvrtletí kvůli dopadům koronaviru meziročně snížil o 6,8 procenta. Jde o první propad čínské ekonomiky minimálně od roku 1992, kdy Čína začala čtvrtletní údaje zveřejňovat.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *