Čína zvyšuje výhled dovozu kukuřice. Pomůže i obchodní dohoda s USA

Import kukuřice do nejlidnatější země světa by letos mohl dosáhnout zhruba čtyř milionů tun. To je zhruba o milion tun více, než Čína předpokládala před měsícem.

Za očekávaným zvýšením importu kukuřice o celou třetinu stojí také první fáze obchodní dohody mezi USA a Čínou. Čína totiž na jejím základě odstranila cla na dovoz některých komodit ze Spojených států, a kukuřice byla jednou z nich.

Zrušení cla povede mimo jiné k tomu, že kukuřice dovezená na čínský trh ze zahraničí bude ještě lacinější než produkce z domácí čínské provenience. Čínští zpracovatelé již zvýšili své objednávky kukuřice z USA o více než milion tun. Část z této dodatečné poptávky ale bude realizovaná až příští rok, jak uvedlo americké ministerstvo zemědělství.

Ke zvýšení dovozu americké kukuřice do Číny dojde i navzdory tomu, že Čína očekává meziroční pokles poptávky po kukuřici ze strany zpracovatelského průmyslu. Čínské firmy totiž už v březnu zpracovaly asi o dva miliony tun kukuřice méně než v únoru. Jestliže ale mají importy kukuřice stoupnout, znamená to, že zahraniční kukuřice bude z čínského trhu vytlačovat tu domácí.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *