NYSE, New York

Začíná září. Dlouhodobě nejhorší měsíc pro americké akcie

Z dlouhodobého hlediska existují jen tři měsíce v roce, kdy hodnota akcií na burze v New Yorku klesá. Únor, květen a září. A září je úplně nejhorší. Během něho akcie na Wall Street ztrácejí v průměru jedno procento.

Letošní devátý měsíc má podle názorů některých analytiků našlápnuto stát se nadprůměrně špatným. Akcie v New Yorku za sebou totiž mají bezprecedentní několika měsíční růst. Ten byl zčásti reakcí na mimořádný propad, jenž nastal bezprostředně po propuknutí koronavirové pandemie, zčásti je pak důsledkem mimořádně uvolněné měnové politiky americké centrální banky. I ta byla vynucena koronavirovou a následnou ekonomickou krizí.

A je to právě Fed, který může způsobit, že letošní září se může stát naopak nadprůměrně úspěšným. Jen před pár dny totiž jeho šéf Jerome Powell na každoročním setkání centrálních bankéřů ve městě Jackson Hole naznačil, že Fed je připraven vnímat inflaci více flexibilně a neupínat se přesně na dvouprocentní cíl. Prioritou navíc bude snížení nezaměstnanosti, která v USA stále převyšuje desetiprocentní hranici. To znamená, že Fed bude stále do bankovního a finančního systému pumpovat další peníze, což by mohlo přinést další růst nejen na newyorské burze.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *