obchod

Akcie řetězce Metro v reakci na zájem Křetínského zpevňují

Akcie německého obchodního řetězce Metro, která působí i v České republice, dnes výrazně zpevňují. Reagují tak na nedělní zprávu, že investiční společnost EP Global Commerce (EPGC) českého miliardáře Daniela Křetínského a slovenského investora Patrika Tkáče usiluje o zvýšení podílu ve firmě. Správní rada řetězce uvedla, že nabídka firmu výrazně podhodnocuje. Akcionáře proto vyzvala, aby až do dalšího oznámení správní rady nic nepodnikali.

Krátce před poledne akcie společnosti Metro přidávaly 7,4 procenta na 8,90 eura.

EPGC je s podílem 29,9 procenta největším akcionářem firmy, která je v Česku majitelem velkoobchodů Makro. EPGC chce podíl v Metru zvýšit přes 30 procent, sdělil v neděli mluvčí EPGC Daniel Častvaj.

Nabídková cena odpovídá váženému průměru ceny akcií Metra na burze za poslední tři měsíce. Předpokládaná nabídková cena za kmenovou akcii je přibližně 8,49 eura a asi 8,87 eura za prioritní akcii. „Nabídka není podmíněna žádným minimálním limitem počtu nabídnutých akcií,“ dodal Častvaj.

Křetínský s Tkáčem vstoupili do německé společnosti Metro v létě 2018. Snaha firmu převzít mu ale zatím nevyšla.

EPGC neočekává, že bude po uzavření dohody držet více než polovinu hlasovacích práv, uvedla agentura Reuters. Loni EPCG se snahou Metro převzít neuspěla kvůli odmítavému postoji firem Meridian a Beisheim, které mají v řetězci 23procentní podíl.

Křetínský je mimo jiné většinovým vlastníkem a předsedou představenstva Energetického a průmyslové holdingu (EPH). Jako investor se angažuje i v jiných odvětvích, a to prostřednictvím společností Czech Media Invest (média), EP Global Commerce (velkoobchod), Mall Group (e-commerce) nebo EP Industries (průmyslová aktiva). Je také předsedou představenstva AC Sparta Praha fotbal.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *