klima

Klimatické cíle nebudou bez zachytávání oxidu uhličitého naplněny, varuje IEA

Mezinárodní energetická agentura (IEA – International Energy Agency) je přesvědčena, že jediný způsob, jak naplnit globální klimatické cíle, je záchyt a skladování oxidu uhličitého. Takovou technologii je prý nutné rozšířit co do největšího počtu zemí světa.

Počet zemí, které chtějí dosáhnout uhlíkové neutrality do poloviny tohoto století, narůstá. Od této strategie si slibují naplnění závazků Pařížské klimatické dohody z roku 2015. Podle expertů Mezinárodní energetické agentury je ale nutné, aby svět do roku 2030 zachytával nejméně 800 milionů tun oxidu uhličitého ročně. To je asi dvacetinásobek současného objemu.

Za tímto účelem bude nutné do „zachytávacích“ technologií investovat nejméně 160 miliard dolarů během následujících deseti let. Tedy asi desetkrát více než v předchozí dekádě. „Pokud tak neučiníme, můžeme se s našimi klimatickými cíli rozloučit, protože jich nebude možné dosáhnout, uvedl v prohlášení šéf IEA Fatih Birol. Jen v letošním roce bylo ohlášeno kolem třiceti projektů na zachytávání oxidu uhličitého s tím, že vlády a podniky do nich hodlají investovat téměř čtyři miliardy dolarů. Podle Birola je to dobrý počinek, ale je nutné v tomto úsilí pokračovat.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *