větrná energie

Čeští investoři postavili ve Finsku větrný park za 540 milionů Kč

Čeští investoři postavili ve Finsku nedaleko města Oulu větrnou elektrárnu Hirvineva. Cena přesáhla 540 milionů korun. Stavbu provedla a dokončila tamní společnost Winda Power, jejímž majoritním vlastníkem je český fond Green Horizon Renewables (GHR) v čele s podnikatelem a miliardářem Tomášem Krskem. GHR o tom dnes informoval ČTK.

Větrná elektrárna Hirvineva se skládá ze čtyř turbín značky Nordex s celkovým instalovaným výkonem 19,2 megawattu (MW) a bude zásobovat elektřinou přibližně 7000 domácností. Výstavba začala v roce 2019, spouští se dnes. Rotory turbín mají průměr 149 metrů a jsou instalovány ve výšce 155 metrů nad zemí.

Fond GHR uvedl, že souběžně s výstavbou větrné farmy Hirvineva získaly ve Finsku stavební povolení čtyři další projekty o celkové instalované kapacitě 200 MW. V současné době probíhají výběrová řízení na dodavatele hlavních komponent, tedy turbín a infrastruktury, fond plánuje uvedení těchto větrných parků do provozu v roce 2022.

Finsko je mezi zeměmi Evropské unie právem považováno za průkopníka v oblasti obnovitelné energetiky. Do roku 2030 má polovina roční hrubé spotřeby energie ve Finsku pocházet z obnovitelných zdrojů. Už v loňském roce to bylo téměř 40 procent, takže Finové jsou na dobré cestě závazek splnit. Těší nás, že na této cestě bude i výrazná česká stopa,řekl dnes projektový manažer GHR Robert Doucha.

Hirvineva je podle něj ekonomicky životaschopný projekt i bez státní podpory. „Je to další důkaz současného trendu budování obnovitelné energetiky na tržní bázi, který vidíme i v dalších zemích EU,uvedl Doucha. V investicích do této oblasti podle něj fond plánuje pokračovat.

Pokračujeme v naší dlouhodobé strategii a hledáme vhodné příležitosti pro projekty v solární i větrné energetice především v rámci EU. Rádi bychom tu v následujících několika letech realizovali projekty v řádu stovek MW ve větrné energetice a vyšších desítek MW ve fotovoltaice, dodal Doucha.

Green Horizon Renewables je soukromá kapitálová společnost zaměřená na investice do obnovitelné energetiky především v Evropě. GHR je součástí rodiny investičních společností podnikatele Tomáše Krska, která zahrnuje skupinu BHM Group (investice do technologií) a Presto Ventures (podpora startupů).

Podle žebříčku časopisu Forbes je Krsek 19. nejbohatším Čechem s majetkem deset miliard korun. Je znám mimo jiné tím, že v roce 2017 prodal svůj podíl ve strojírenské společnosti Škoda Transportation, za kterou skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera zaplatila 8,3 miliardy korun. Forbes uvádí, že z této částky Krskovi připadlo zhruba 44 procent.

V Česku větrná energetika dlouhodobě stagnuje či mírně roste, a to jak z hlediska instalovaného výkonu, tak z pohledu výroby. Podle odborníků je důvodem ukončení podpory oboru obnovitelných zdrojů po takzvaném solárním boomu. Loni objem výroby elektřiny z větru loni dosáhl podle dat Energetického regulačního úřadu 700 gigawatthodin (GWh), meziročně o 14,9 procenta více. Z celkové výroby elektřiny jde o 0,8procentní podíl.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *