svět

Globální dluh s negativním výnosem je největší v historii. Pomůže to kryptoměnám?

Celosvětový objem vládních dluhopisů, které vykazují záporné úrokové výnosy, se vyšplhal na nejvyšší úroveň v dějinách. Dosahuje 17,05 bilionu dolarů, což je o 50 miliard více, než činil dosavadní historický rekord z loňského roku.

Nový rekord vyplývá zejména z extrémně uvolněné měnové politiky významných světových centrálních bank, které razantně a rychle zareagovaly na příchod ekonomické krize vyvolané pandemií koronaviru. Vlády jednotlivých zemí si tak mohou půjčovat peníze za mimořádně nízké úroky.

Takový vývoj hraje do karet kryptoměnám. Investoři se totiž ve větší míře poohlížejí po výnosnějších aktivech, než jsou vládní dluhopisy. Roste tak poptávka po Bitcoinu a dalších digitálních měnách, což se přelévá do růstu jejich ceny. Bitcoin jen během pondělí zpevnil o více než pět procent. Za posledních pět týdnů pak jeho tržní cena vzrostla bezmála o šedesát procent.

A Spojené státy se nacházejí jen těsně před schválením dalšího fiskálního baličku na podporu americké ekonomiky. Je tedy pravděpodobné, že nastolený trend bude ještě nějakou dobu pokračovat, což by mohlo vyústit v další posilování nejen Bitcoinu, ale i dalších kryptoměn.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *