Čína

EU a Čína se blíží uzavření dohody o investicích

Evropská unie a Čína se blíží uzavření dohody o investicích, která by evropským firmám měla usnadnit přístup na nejrychleji rostoucí trh světa. Napsal to dnes list South China Morning Post (SCMP), který vychází v Hongkongu. Dohoda by také měla vytvořit rámec, který by evropským podnikům umožnil působit v Číně za stejných podmínek, jaké dnes mají čínské firmy v EU. Hongkongský list s odkazem na vysoce postaveného diplomata v Bruselu uvádí, že obě strany už se předběžně dohodly.

Naději, že politická dohoda může být uzavřena do několika dnů, vyjádřila podle agentury DPA také evropská hospodářská komora v Pekingu.

Německo podle SCMP uvedlo, že o dohodě budou dnes diskutovat zástupci 27 členských států unie. Pokud ji schválí, mohla by taková dohoda významně změnit hospodářské vztahy mezi oběma mocnostmi, navzdory přetrvávajícím politickým neshodám.

Vzájemný obchod mezi EU a Čínou loni přesáhl 650 miliard dolarů (13,9 bilionu Kč). Podle SCMP se na připravenosti dohodu uzavřít shodli francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová.

Sbližování mezi EU a Čínou se odehrává na pozadí obchodní války mezi Pekingem a Washingtonem. Nově zvolený americký prezident Joe Biden se rozhodl zvýšená cla na dovoz čínského zboží zavedená svým předchůdcem prozatím ponechat. Chce také vytvořit širokou koalici spojenců a zahrnout do ní také Evropany.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *