americký trh práce

Wall Street netrpělivě a s obavami čeká na jasného vítěze voleb

Wall Street netrpělivě a s nervozitou čeká na jasného vítěze prezidentských voleb ve Spojených státech, stejně jako na výsledek voleb do obou komor amerického Kongresu. Obává se především zdlouhavého sčítání a s ním spojené nejistoty. Přestože ještě nejsou sečteny všechny hlasy, dosavadní prezident Donald Trump už se prohlásil za vítěze voleb a řekl, že kvůli nesrovnalostem při hlasování a sčítání hlasů se obrátí na nejvyšší soud. To celý proces ještě více zkomplikuje.

Republikánský prezident Trump si finanční trhy naklonil obrovskými daňovými úlevami, znejistil je však svou nepředvídatelností a mezinárodními obchodními spory, uvedla agentura Reuters.

Širší americký akciový index S&P 500 za Trumpova pobytu v úřadu zpevnil zhruba o 49 procenta, což prezident často uváděl jako svůj velký úspěch. Někteří šéfové velkých společností se vůči němu ale vymezili kvůli jeho přístupu ke koronavirové krizi a k rasovým nepokojům.

Zřejmě i proto se jeho demokratickému vyzyvateli Joeu Bidenovi podařilo získat od firem více finančních prostředků. Přestože mnozí vysoce postavení manažeři nevítali vše, co Trump sliboval, doufali, že s ním přijde větší stabilita a předvídatelnost. Bývalý viceprezident se vrhl do role někoho, kdo sjednotí zemi, a postavil se proti progresivistům ostře kritickým vůči Wall Street.

„Kolem těchto voleb byly velké obavy. Byli lidé, kteří očekávali násilí. Bílý dům byl oplocen,“ řekl hlavní investiční ředitel finančního ústavu Citi Private Bank David Bailin. „Ale víte co? Teď se máme čeho bát. Kdyby byl jasný volební výsledek, tak by se vše vyřídilo během jednoho dne. Prodloužené půtky a napětí by mohly vést k něčemu ošklivějšímu,“ citovala ho agentura Reuters.

Světové akciové trhy včetně amerických akciových futures na dosavadní postup při sčítání hlasů reagují velmi rozkolísaně. Projekce v některých klíčových státech totiž ukazují, že Trump si tam vede lépe, než se před volbami naznačovaly průzkumy. Obchodníci v evropských bankách pracovali celou noc a hlásí dlouhé rozhovory s nervózními klienty.

Ať bude vítězem kdokoli, rozhodující výsledek je pro globální finančnickou komunitu klíčový. Podle agentury Bloomberg jsou pravděpodobné dva scénáře, kterých se investoři nejvíce obávají a které se ještě v úterý jako pravděpodobné příliš nezdály: sporná volba a Bidenovo prezidentství spolu s republikánským Senátem.

Zdroj: ČTK

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *