samsung

Samsung zvýšil zisk o 26 procent, vyplatí mimořádnou dividendu

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung ve čtvrtém čtvrtletí meziročně zvýšil provozní zisk o 26 procent na 9,05 bilionu wonů (175,3 miliardy Kč). Výsledky ovlivnil zejména vysoký zájem o čipy a obrazovky v době pandemie, kdy lidé museli ve velkém začít pracovat z domova, uvedla dnes firma. Kvůli vysokému objemu nespotřebované hotovosti Samsung také vedle běžné dividendy vyplatí akcionářům dividendu mimořádnou.

Výsledky hospodaření za poslední čtvrtletí loňského roku odpovídají předběžným údajům, které firma zveřejnila na začátku měsíce. V období od října do prosince Samsung zvýšil tržby o 2,8 procenta na 61,5 bilionů wonů (1,2 bilionu Kč). Letošní první čtvrtletí podle managementu bude kvůli silné měně a expanzi výrobních kapacit slabší.

Zisk firmy, která je největším světovým výrobcem paměťových čipů a chytrých telefonů, za celý loňský rok činil 36 bilionů wonů (697 miliard Kč). To je proti předchozímu roku nárůst o 29 procent.

„V roce 2021 společnost očekává oživení celkové globální poptávky, bude ale přetrvávat nejistota spojená s možností dalších vln pandemie covidu-19,“ citovala z prohlášení Samsungu agentura AP.

Samsung předpokládá, že v tomto čtvrtletí se zvýší poptávka po čipech a smartphonech, silnější bude v následujících letech ale pravděpodobně také aktivita u fúzí a akvizic.

Akcie Samsungu dnes na burze v Soulu oslabily o více než dvě procenta, ztrácel ale i zbytek trhu. Od září nicméně akcie firmy zpevnily asi o 60 procent, částečně díky solidnímu výhledu ve výrobě čipů. Dnes akcie firmy klesly navzdory oznámení, že Samsung díky vysokému objemu nevyužité hotovosti za poslední tři roky vrátí akcionářům formou mimořádné dividendy 10,7 bilionu wonů (200 miliard Kč).

„Nárůst hotovosti za poslední tři roky je zejména výsledkem toho, že jsme nedokázali provést významné akvizice,“ uvedla firma. Očekává ale, že větší akvizice přijdou v následujících třech letech. Analytici podle agentury Reuters upozorňují, že Samsung se bude snažit zajistit si budoucí technologie právě přes případné fúze a akvizice. A zaměří se patrně na ty, které lze využít v automobilovém sektoru.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *