USA Čína

Čína Ameriku nepředhoní. USA zůstanou největší ekonomikou světa, vyplývá z nové analýzy

Ještě nedávno se objevovaly předpovědi, podle kterých se Čína do poloviny století stane nejsilnější ekonomikou světa. Jenže podle nové analýzy londýnské poradenské společnosti Capital Economics se proti Číně začíná obracet někdejší politika jednoho dítěte.

Největší brzdou čínské ekonomiky bude zmenšující se objem pracovní síly. Ta se má do roku 2030 začít snižovat o více než půl procenta ročně. Naproti tomu pracovní síla ve Spojených státech bude i nadále přibývat. A to jak díky vyšší úhrnné plodnosti v porovnání s Čínou, tak díky imigraci, která je i v současnosti významným zdrojem zaměstnanců na americkém trhu práce.

Produktivita práce v Číně sice i nadále poroste, ale podle poradenské společnosti Capital Economics se tempo jejího růstu bude snižovat. Nepostačí tak na převážení efektu klesajícího objemu pracovní síly, a tak čínská ekonomika nebude mít dostatečný motor na to, aby se stala nejsilnější na světě. Tedy přinejmenším do poloviny tohoto století. Capital Economics sice nevylučuje, že by se Čína mohla v některém z příštích let mohla dostat na první pozici, ale jednalo by se spíše o krátkodobý výkyv.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *