Čína

Podíl čínské ekonomiky na světovém HDP se loni zvýšil nejvíce v tomto století

Zatímco globální hrubý domácí produkt se v loňském roce nejspíše snížil o více než čtyři procenta, čínské hospodářství jako jedno z mála rostlo. To znamená, že se jeho podíl na světovém HDP opět o něco zvýšil.

Čínské hospodářství v loňském roce jako jedno z mála významných rostlo. Očekává se, že v pondělí oznámí růst HDP za rok 2020 o více než dvě procenta, zatímco globální hospodářská výkonnost v loňském roce o přibližně čtyři procenta klesla. To znamená, že se podíl čínského HDP na celosvětovém zvýší na 14,5 procenta, což je asi o dva roky dříve, než se předpokládalo.

V letošním roce by se podle odhadu ekonomů měla čínská ekonomika zvětšit o dalších 8,2 procenta, což bude tempo, které jsme u Číny mohli vidět naposledy před deseti lety. Čínská ekonomika je zatím stále druhá největší (po USA), ale koronavirová krize by mohla uspíšit její cestu na čelo globálního pelotonu. Podle některých aktuálních odhadů by Čína mohla být největší ekonomikou světa ještě v tomto desetiletí. Konkrétně v roce 2028. Dřívější odhady přitom hovořily o roku 2030.

Také třetí nejsilnější ekonomika světa, Japonsko, by letos mohla na své poměry solidně růst. Pro rok 2020 se očekává pokles kolem pěti procent, letos by pak japonský HDP mohl vzrůst o více než dvě procenta.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *