Londýnské letiště Heathrow má kvůli pandemii hlubokou ztrátu

Londýnské letiště Heathrow se loni propadlo do ztráty 2,01 miliardy liber (60,6 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 546 milionů liber v předchozím roce. Pandemie způsobila propad letecké přepravy a počet cestujících klesl nejníže od 70. let, uvedlo dnes letiště ve své zprávě.

Počet odbavených cestujících klesl o 73 procent na 22 milionů. Z toho polovina prošla letištěm za leden a únor, tedy předtím, než pandemie nemoci covid-19 zastavila globální leteckou přepravu. Výnosy se snížily o 62 procent na 1,18 miliardy liber (35,6 miliardy Kč).

Letiště uvedlo, že má k dispozici 3,9 miliardy liber a tyto peníze by mu měly pomoci udržet provoz do roku 2023.

Heathrow je největším letištěm v Británii a bylo také nejvytíženějším v Evropě. Loni ho však o tento titul připravilo pařížské letiště Charlese de Gaulla.

Letiště vyzvalo britskou vládu, aby se dohodla na společných mezinárodních standardech pro cestování, které by umožnily cestujícím od léta znovu létat. Požaduje také pro letiště daňové úlevy, které by jim pomohly překonat krizi. Heathrow doufá, že se podaří obnovit turistické lety od poloviny května.

Vlastníkem letiště Heathrow je španělská infrastrukturní společnost Ferrovial, dále firmy Qatar Investment Authority, China Investment Corp. a další investoři.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *