Británie si za minulé čtvrtletí půjčila 128 miliard liber, rekord

Britská vláda si za duben až červen, což je v Británii první čtvrtletí finančního roku, půjčila rekordních 127,9 miliardy liber (3,8 bilionu Kč). To je více než dvojnásobek částky, kterou si půjčila za celý uplynulý finanční rok. V období duben až červen ekonomiku nejvíce zasáhla pandemie nemoci covid-19 a v platnosti byla nejpřísnější omezující opatření, uvedla agentura Reuters.

Půjčky veřejného sektoru byly o 103,9 miliardy liber vyšší než ve stejném období loni. Za celý finanční rok 2019/2020 činily půjčky 55,4 miliardy liber.

V samotném červnu půjčky bez úvěrů státních bank činily 35,5 miliardy liber. To bylo pětkrát více než loni. Analytici oslovení agenturou Reuters však čekali, že půjčky vystoupí až na 41,5 miliardy liber.

„Půjčky stále rostou mimořádným tempem a my máme podezření, že zpomalení v procesu zotavení a další růst nezaměstnanosti koncem roku přimějí vládu, aby oznámila další fiskální výdaje v příštím rozpočtu,“ uvedl ekonom Capital Economics Thomas Pugh.

Čistý dluh veřejného sektoru, bez státních bank, zůstává zlomek pod hranicí 100 procent hrubého domácího produktu (HDP). Nyní dosahuje 1,984 bilionu liber, což je 99,6 procenta HDP.

Vláda bude dále zvyšovat mimořádné výdaje

Britská vláda pro letošní rok oznámila další mimořádné výdaje a snížení daní ve výši zhruba 192 miliard liber. Minulý týden úřad pro rozpočtovou odpovědnost odhadl, že půjčky letos dosáhnou 322 miliard liber, více než 16 procent HDP. To bude nejvíce od druhé světové války. Údaj vychází z toho, že ekonomika letos klesne o 12,4 procenta a míra nezaměstnanosti se do konce roku zvýší na 11,9 procenta, maximum od roku 1984.

Chmurnější scénář, podle kterého by se země hůře zotavovala z ekonomických škod způsobených koronavirem, počítá s letošním poklesem HDP o 14,3 procenta. Půjčky pak mají dosáhnout 391 miliard liber.

Dluhopisové trhy zatím nemají problémy s poskytováním peněz britské vládě. Minulý týden prodala Británie tříleté dluhopisy s rekordně nízkým negativním výnosem, což znamená, že investoři dostanou zpět méně, než kolik půjčili. Úroky z dlouhodobých dluhopisů jsou také blízko rekordního minima.

Zdroj: ČTK

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *