Cena ropy Brent poprvé od začátku pandemie překročila 70 dolarů

Cena severomořské ropy Brent dnes poprvé od začátku pandemie překonala hranici 70 dolarů za barel. K růstu přispěly zejména zprávy o útocích na ropná zařízení v Saúdské Arábii, uvedla agentura Reuters.

Kolem 8:00 SEČ vykazovala cena ropy Brent nárůst o 1,9 procenta na 70,69 dolaru za barel. Předtím se vyšplhala až na 71,38 USD, což představuje maximum od loňského ledna.

Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 1,8 procenta na 67,26 dolaru. Předtím vystoupila až na 67,98 dolaru, nejvyšší úroveň od října 2018.

Jemenští povstalci v neděli zaútočili pomocí bezpilotních strojů a raket na některá zařízení saúdskoarabské ropné firmy Saudi Aramco, podle Rijádu však byly útoky neúspěšné.

Minulý týden se ceny ropy zvyšovaly v reakci na to, že se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci dohodli ponechat v dubnu dosavadní omezení těžby bez větších změn. Brent si za celý minulý týden připsal přes pět procent.

Ceny ropy těží i z nadějí na oživení světové ekonomiky. Americký Senát o víkendu schválil soubor stimulačních opatření za 1,9 bilionu dolarů (41 bilionů Kč), který má ekonomice Spojených států pomoci překonat negativní dopady pandemie. Spojené státy jsou největší ekonomikou a největším spotřebitelem ropy na světě.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn – ICE Brent květen 70,69 69,36
New York – NYMEX WTI duben 67,26 66,09

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *