USA

Finanční trhy hledají rovnováhu. Pomůže růst úrokové sazby amerických vládních dluhopisů

Podle Kita Juckese, globálního makroekonomického stratéga francouzského bankovního domu Société Générale je pro současné dění na finančních trzích klíčová úroková sazba amerických vládních dluhopisů.

Juckes je přesvědčen, že dokud se tržní úroková sazba u desetiletých bondů nevyšplhá alespoň na dvě procenta, volný kapitál bude na trzích rotovat mezi dluhopisy, akciemi, případně dalšími aktivy, která zaručují solidní míru krátkodobého zhodnocení za přijatelného rizika. „Na trzích nebude panovat mír, dokud úroková sazba u amerických vládních dluhopisů nevystoupá na dvě procenta,“ uvedl Juckes ve své glose.

Podle něho se ukazuje, že investoři jsou velmi citliví na výkyvy v tržním ocenění bondů, což se projevuje přeléváním volných prostředků na akciové trhy a zpět do dluhopisů. Investoři také na růst sazeb u dluhopisů reagují přesunem peněz z růstových akcií do cyklických.

Nedávný růst sazeb se rovněž projevil na technologickém indexu Nasdaq, který oslabil. Investoři zkrátka upřednostnili relativně slušný výnos u bondů před (z jejich pohledu) rizikovými technologickými tituly. Tato citlivost se zrcadlí také na devizovém trhu, zejména na vývoji kursu měnových párů euro-dolar a dolar-jen.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *