eu, evropa, evropská unie

Ekonomická aktivita v eurozóně rekordně ožila

Podle aktuálního průzkumu britské poradenské společnosti IHS Markit vystřelila ekonomická aktivita v eurozóně raketově vzhůru. Index nákupních manažerů (PMI) vystoupal na hodnotu 52,5 bodu. To je nejvyšší úroveň od konce roku 2018.

Souhrnný index nákupních manažerů v eurozóně byl skoro o čtyři body vyšší než v únoru, kdy se držel těsně pod 49 body. Přitom právě 50 bodů tvoří hranici mezi expanzí a útlumem ekonomické aktivity. Přitom nejoptimističtější odhady analytiků dosahovaly 51 bodů. výsledek je tak výrazně nad očekáváním trhu, a to navzdory nástupu třetí vlny koronavirové epidemie v některých evropských zemích.

Vůbec k největšímu pozitivnímu překvapení došlo v Německu, kde se index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu dostal až na úroveň 66,6 bodu, což je vůbec nejvyšší hodnota v historii sledování indexu, tedy od dubna 1996. V únoru se PMI dostal jen na necelých 61 bodů. V Německu ožil rovněž sektor služeb, jehož PMI v březnu vystoupal na 50,8 z únorových 45,7 bodu.

Německé oživení ekonomické aktivity je skvělou zprávou pro další evropské země. Německo totiž představuje nejsilnější evropskou ekonomiku, a na jejím zdraví tak podstatně závisí kondice ostatních hospodářství na starém kontinentu.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *