Tchaj-wan intervenuje na trhu ve prospěch své měny, tvrdí USA

Americké ministerstvo financí přidal Tchaj-wan na seznam zemí, které používají intervence na devizových trzích za oslabení své měny a podpoření domácího zboží na globálním trhu. Američané tak ostrov řadí po bok zemí jako je Vietnam nebo Švýcarsko.

Tchajwanská centrální banka se v neděli ohradila proti zařazení země na seznam amerického ministerstva financí, kam řadí země, které využívají intervence proti vlastní měně, aby zlepšily svou exportní pozici. Tchaj-wan prý nikdy nevyužíval kurs své měny k získání neférové obchodní výhody na globálním trhu, uvedla agentura Reuters s odkazem na tchajwanskou centrální banku.

Tchajwanská centrální banka sdělila své stanovisko americkému ministerstvu financí a odmítla také způsob, jakým Američané ke svým závěrům došli. „Kvůli probíhajícím obchodním sporům mezi USA a Čínou považujeme standardy pro posuzování manipulací s kursy měn za nesprávné indikátory, jimiž by se dala hospodářská, obchodní a kursová politika u obchodních partnerů USA posuzovat,“ uvedla centrální banka Tchaj-wanu.

Americké ministerstvo financí zřejmě zareagovalo na skutečnost, že tchajwanský export zejména technologického zboží zaznamenal během pandemie obrovský růst. Tchaj-wan tak díky tomu zvýšil svou aktivní obchodní bilanci se Spojenými státy.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *