eu, evropa, evropská unie

Průmyslová výroba v EU i v zemích eurozóny v březnu vzrostla

Průmyslová výroba v Evropské unii i v zemích eurozóny v březnu vzrostla. V celé EU se meziměsíčně zvýšila o 0,6 procenta, v zemích platících eurem pak o 0,1 procenta. Oznámil to dnes evropský statistický úřad Eurostat. V únoru přitom v obou regionech produkce průmyslu výrazně klesla.

V březnu se v EU nejvíce zvýšila výroba zboží krátkodobé spotřeby, a to o dvě procenta. Rostla také produkce polotovarů a v energetickém sektoru. Naopak výroba zboží dlouhodobé spotřeby a kapitálového zboží klesla.

Z jednotlivých členských zemí, ze kterých jsou údaje k dispozici, zaznamenalo největší meziměsíční růst Dánsko, a to o 4,9 procenta. V Litvě výroba stoupla o 4,5 procenta a v Bulharsku o 3,7 procenta. Naopak v Lucembursku výroba klesla o 4,4 procenta a v Belgii o čtyři procenta.

V meziročním srovnání průmyslová výroba v EU stoupla o 11 procent a v eurozóně o 10,9 procenta. Produkce zboží dlouhodobé spotřeby vzrostla o 34,4 procenta, vyšší však byla i produkce polotovarů, kapitálového zboží, energie a zboží krátkodobé spotřeby. Největší byl růst výroby v Itálii (37,7 procenta) a na Slovensku (24,5 procenta). Na Maltě a ve Finsku naopak výroba klesla.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *