USA

Americký dolar po zasedání Fedu posílil a ropa zlevnila

Federální rezervní systém po svém zasedání představil výhled měnové politiky a překvapil trhy plánem na dřívější zvedání úrokových sazeb. Americký dolar v reakci posílil vůči koši dalších světových měn.

Díky posílení amerického dolaru se cena ropy Brent na globálním trhu propadla asi o tři procenta, a sestoupila tak ze svých dvouletých maxim. Její pokles se zastavil těsně nad hranicí 72 dolarů za barel a v pozdějších hodinách čtvrtečního obchodování své ztráty zčásti smazala. Podobným vývojem prošla také cena severoamerické ropy WTI.

Podle analytiků však může jít jen o krátkodobý výkyv, jelikož se všeobecně očekává, že ve zbytku roku budou na ceně ropy převládat efekty, které ji poženou vzhůru. A to díky pokračujícímu rozvolňování protiepidemických opatření, v důsledku čehož oživuje ekonomická aktivita po celém světě. To zvyšuje poptávku po ropě.

Další růst poptávky po ropě se má dostavit po obnovení leteckého spojení mezi jednotlivými kontinenty, jež bylo přerušeno loni na jaře jako jedno z prvních opatření proti šíření koronaviru. Očekává se rovněž zvýšení poptávky v důsledku rozproudění hlavní motoristické sezóny, kterou tvoří především prázdninové letní měsíce.

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *