Akcie

Akcioví investoři si lížou rány a připravují se na další pád trhů

Světové akcie mají za sebou jeden z nejhorších týdnů v poslední období. Páteční obchodování skončilo propadem většiny významných burz o více než 1,5 procenta, technologické tituly se mnohdy propadly i o více než dvě procenta.

Akcie padaly všude

„Je velmi těžké odhadnout, kde a kdy něco praskne. Doposud jsme počítali s krátkou a mělkou recesí, to je ale nyní pryč. Teď se začínáme připravovat na důsledky mnohem tvrdší měnové politiky,“ uvedl pro agenturu Reuters Mike Kelly, šéf americké investiční společnosti PineBridge Investments.

Akcie totiž v uplynulém týdnu padaly skoro všude. Jak v Asii, tak v Evropě, tak na Wall Street. Špatný týden byl završen pátečním poklesem, který se nejčastěji pohyboval mezi 1,5 a 2 procenty, technologie nezřídka oslabily i o více než dvě procenta.

Vliv jestřábí politiky Fedu

Podle zakladatele americké společnosti DataTrek Research Nicholase Colase je s takovým vývojem nutné počítat, dokud se nezastaví posilování amerického dolaru. „Do té doby trhy nenajdou trvanlivé dno,“ uvedl pro portál Marketwatch.com. Posilování dolaru ale nejspíše neskončí, dokud Federální rezervní systém neopustí svou poměrně tvrdou jestřábí politiku rychlého zvyšování úrokových sazeb.

3 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *