Fed opět radikálně zvýšil úrokové sazby. Guvernér Powell připomněl odhodlání porazit inflaci

Fed opět radikálně zvýšil úrokové sazby. Guvernér Powell připomněl odhodlání porazit inflaci

Je nutné dostat do rovnováhy poptávku a nabídku. Máme přehřátý trh s bydlením, na kterém je obrovská disbalance. Tak komentoval další zvýšení úrokových sazeb šéf americké centrální banky Jerome Powell.

Trhy se zvýšením počítaly

Federální rezervní systém zvýšil svou základní úrokovou sazbu o 0,75procentního bodu. Nově se tak sazba pro overnight operace ve Spojených státech bude pohybovat v intervalu 3 až 3,25 procenta. Po dvoudenním měnověpoliticém zasedání Fedu to oznámil jeho guvernér Jerome Powell. Jde o další nebývale razantní zvýšení sazeb, se kterým ale trhy víceméně počítaly.

„Potřebujeme dostat poptávku s nabídkou do rovnováhy. Na realitním trhu pravděpodobně bude muset dojít k určité korekci, aby se rovněž dostal do rovnovážné situace,“ uvedl po dvoudenním měnověpolitickém zasedání šéf Fedu Jerome Powell.

Americké hospodářství a recese

Podle něho je velmi pravděpodobné, že si americké hospodářství bude muset projít recesí, aby se podařilo nejen inflaci snížit k cílové dvouprocentní hranici, ale aby se také rozvolněná inflační očekávání vrátila na původní úroveň. Experti očekávají, že do konce roku ještě jedno zvýšení sazeb přijde.

5 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *