Spojené státy jsou největším vývozcem zkapalněného plynu na světě Export amerického zkapalněného zemního plynu se v prvním letošním pololetí zvýšil o 12 procent v porovnání s druhou polovinou roku 2021. Vyplývá to z aktuální zprávy americké Energetické informační administrativy.

Spojené státy jsou největším vývozcem zkapalněného plynu na světě

Export amerického zkapalněného zemního plynu se v prvním letošním pololetí zvýšil o 12 procent v porovnání s druhou polovinou roku 2021. Vyplývá to z aktuální zprávy americké Energetické informační administrativy.

Zemní plyn z USA je vyvážen především do EU a Velké Británie

Spojené státy vyvezly od ledna do června letošního roku v průměru 11,2 miliardy kubických stop zkapalněného zemního plynu (LNG) denně, což odpovídá asi 317 milionům metrů krychlových. Více než 70 procent tohoto exportu směřovalo států Evropské unie a Velké Británie, uvedla Energetická informační administrativa (EIA).

Vývoz není reakcí na válku na Ukrajině

Vývoz amerického LNG však roste už několik posledních let. Nejde tedy o bezprostřední reakci na rozhodnutí členských zemí Evropské unie se postupně odstřihávat od ruského zemního plynu. Spojené státy už dříve zvýšením exportu svého LNG reagovaly na rostoucí poptávku z řady zemí, které se snaží dlouhodobě dodávky této komodity diverzifikovat.

USA také navyšují kapacitu svých terminálů pro zkapalnění zemního plynu, což je dobrá zpráva pro evropskou sedmadvacítku, která je průměrně ze 40 procent závislá na dodávkách plynu z Ruska. Některé země EU dokonce až ze 100 procent.

2 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *