zemní plyn

Ceny zemního plynu se dostaly na sedmileté maximum. V zimě by mohl být nedostatek

Globální trh zemního plynu hledá svou ztracenou rovnováhu. Zatímco rok 2020 se nesl ve znamení bezprecedentního poklesu poptávky po této důležité surovině, letošní rok pak představuje pravý opak.

Důsledkem je nedostatek zemního plynu na trhu, co vyúsťuje v růst jeho ceny. Ta se dostala na sedmileté maximum, jelikož obchodníci výrazně sázejí na rostoucí poptávku a nedostatek plynu během nadcházející zimy.

Těžaři zkrátka nestíhají uspokojovat rostoucí poptávku, jelikož v loňském roce svou těžbu kvůli opačnému pohybu poptávkové strany omezovali. Nyní nestíhají sytit vyprázdněné zásobníky, a ještě dodávat požadované množství zemního plynu do potrubí. Jedním z takových případů je Rusko, které cíleně omezuje dodávky zemního plynu do Evropy. Důvodem je právě snaha o doplnění domácích zásobovacích kapacit.

Podle odborníků si obnovení rovnováhy na trhu vyžádá nějaký čas. Odhady, kdy by se tak mohlo stát, se pohybují od druhé poloviny příštího roku až po začátek roku 2023. Na drahý zemní plyn bychom si tak měli raději zvyknout.

4 comments

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *