Francie, francouzská ekonomika

Francouzská ekonomika po zpřesnění dat rostla ve druhém čtvrtletí rychlej

Francouzská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta, oznámil dnes ve zpřesněné zprávě francouzský statistický úřad. Je to o 0,2 procentního bodu rychlejší růst, než jaký ukazovaly předběžné údaje. V prvním čtvrtletí hrubý domácí produkt (HDP) stagnoval. Na vzestupu je ale i míra inflace, která v srpnu vystoupila skoro na tříleté maximum.

Reálný disponibilní příjem domácností se zvýšil o 0,6 procenta, zatímco v předchozím čtvrtletí o 0,9 procenta klesl. Nepatrně se ale snížila míra úspor, a to na 21,4 z 21,6 procenta v prvním čtvrtletí.

Francie má po Německu druhou největší ekonomiku v Evropské unii. Navzdory lepšímu výsledku za druhé čtvrtletí ale francouzská ekonomika vykázala slabší růst než ekonomika EU. Ta podle zpřesněné zprávy evropského statistického úřadu Eurostat ve stejném období vykázala růst o 1,9 procenta. V prvním čtvrtletí naopak o 0,1 procenta klesla.

Ve Francii se podobně jako v dalších zemích ale zároveň zvyšuje inflace. Za srpen podle metodiky harmonizované s výpočtem v EU vystoupila meziroční inflace na 2,4 procenta z červencové hodnoty 1,5 procenta, uvedl statistický úřad. Inflace se tak dostala na maximum od října 2018. Proti předchozímu měsíci pak ceny vzrostly o 0,7 procenta.

Zdroj: ČTK

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *