Rostoucí akcie společnosti Alphabet

Alphabet: stabilně rostoucí akcie za skvělou cenu

Akcie společnosti Alphabet (GOOGL), která je mateřskou společností Googlu, se i přes fantastické výsledky za poslední dobu obchodují poměrně stabilně. Současná nejistota na globálních trzích pak znamená, že jsou skvělou investiční příležitostí. Robustní peněžní toky Alphabetu totiž nabízejí investorům velmi slušnou míru jistoty v porovnání s většinou růstových akcií.

Analýza růstu

S tržní kapitalizací více než 1,8 bilionu dolarů společnost drží Alphabet třetí místo v žebříčku nejhodnotnějších společností na světě. Předčili ji pouze Apple a Microsoft. Proto je působivé, že i tak dokázala společnost v poslední době tempo svého růstu nejen udržovat, ale dokonce zrychlovat. Jedním z důvodů tohoto vývoje mohla být i pandemická situace, která zvýšil četnost návštěv například YouTube nebo vyhledávače Google.

Mnoho lidí očekávalo, že výkonnost Alphabetu se po tomto jednorázovém zvýšení zpomalí. Výsledky společnosti za 4. čtvrtletí 2021 ale ukazují, že opak je pravdou. Společnost totiž dosáhla rekordních finančních výsledků.

Tržby během poslední tří měsíců roku 2021 totiž vzrostly skoro o třetinu. Horní linie se tím posunula na historicky nejvyšší hodnotu, 75,3 miliardy dolarů. Příjmy z reklam ve vyhledávači Google se zvýšil o 35,7 %, z platformy pro sdílení videí Youtube to pak bylo o 26,4 %. Navíc, ačkoliv to vypadá, že pandemie se pomalu přesouvá do endemické fáze, doba strávená online rozhodně neklesá. To je pochopitelně vodou na mlýn společnosti Alphabet.

S rostoucími příjmy se navíc Alphabetu neustále zvyšuje i marže čistého zisku. V porovnání s rokem 2020, kdy dosáhla 22 %, vyrostla v roce minulém o dalších 7,5 %.

Ocenění a kapitálové výnosy

Vzhledem k faktu, že v dohledu není žádná známka zpomalení růstu, jsou predikce ohledně hodnoty akcií v novém roce víc než pozitivní. Analytici předpovídají zisk 116 USD na akcii za celý rok 2022, přičemž momentálně jedna akcie stojí 2610 USD.

Alphabet se navíc vyznačuje skoro monopolním postavením svých dceřiných společností na jejich individuálních trzích, rostoucími kapitálovými výnosy a excelentní bezpečnostní rezervě v rozvaze (hotovost a ekvivalenty ve výši bezmála a 140 miliardy USD).

Závěr

Kontinuální nárůst marží Alphabetu a její škálovatelný obchodní model jsou pro potenciální investory rozhodně dobrými zprávami. Pramálo společností, které se mohou chlubit podobnými ukazateli růstu, ziskovosti a kapitálové návratnosti se navíc obchoduje za tak levný forwardový násobek. I proto jsou akcie společnosti Alphabet více než zajímavou příležitostí ke zhodnocení vkladů.

One comment

Zanechte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *